Nemrég még komoly viták folytak arról, hogy hány éves kortól érdemes a gyerekeknek nyelvet tanulni. Az egyik oldal úgy érvelt, hogy a kisgyerekek agya – akár egy szivacs - szívja fel a tudást, mások szerint előbb az anyanyelvet kell magabiztosan használni és csak utána jöhet a második nyelv. Mára kiderült, hogy azoknak van igaza, akik szerint minél hamarabb érdemes megismertetni a gyermeket egy idegen nyelvvel. Ebben a cikkben összegyűjtöttünk 5+1 érvet, miért fontos a gyermekkori nyelvtanulás.
A korai angoltanulás nem csupán a nyelvi tudást alapozza meg, hanem számos rövid és hosszú távú előnnyel is kecsegtet, melyek kihatnak a gyermekek kognitív fejlődésére, kreativitására, empátiájára és jövőbeli karrierjére is.
De, ami talán ezeknél is fontosabb az a látásmód.
Logikus, hiszen a nyelvünkre jellemző szavak, kifejezések és sajátosságok nagyban meghatározzák, hogyan látjuk és mennyire értjük a világot. Ha csak egy nyelvet beszélünk, akkor ennek a világnak világos és szűk határai vannak. Ezért 2024-ben, a határok nélküli kommunikáció a globális utazás korában szinte már elavultnak tűnik, ha csak egy nyelvet beszélünk.
A kétnyelvűség (és természetesen a többnyelvűség) tehát nem csupán egy eszköz a jobb, izgalmasabb kommunikációhoz, hanem kulcs a világ felfedezéséhez, megértéséhez és a sikerhez. Nem szabad azt sem elfelejteni, hogy a nyelvtanulás fejleszti az agyat, javítja a kognitív képességeket, és nyitottabbá tesz minket a különböző kultúrák iránt. Azok számára, akik több nyelvet beszélnek, a világ valóban határok nélküli lehetőségeket kínál.
Talán ez a legfontosabb, amiért érdemes a gyermeket minél hamarabb megismertetni az angol nyelvvel. De miért kezdjük már el gyermekkorban? Íme néhány érv.
Ahogy már írtuk, az idegen nyelv tanulása nemcsak a nyelvi készségeket fejleszti, hanem szélesíti a gyermekek látókörét is. De mit jelent ez pontosan? Azt, hogy a gyerekek megismerkednek más kultúrákkal, szokásokkal és életmódokkal, ami szélesíti a toleranciájukat, a nyitottságukat, a megértésüket és az elfogadásukat a különbözőségekkel szemben. Ez segít nekik jobban megérteni és értékelni a világ sokszínűségét.
Egy személyes élményt szeretnék elmesélni: amikor elkezdtem a szakközépiskolát már jól beszéltem angolul így lehetőségem volt fél évet külföldön tölteni, ahol holland, angol, német és – meglepetésemre – szlovák barátokra is „szert tettem”. Ezek a barátságok később is megmaradtak, meglátogattuk egymást, megismertem több kultúrát. A többnyelvűség lehetőséget ad a gyerekeknek arra, hogy barátokat szerezzenek különböző nyelvi és kulturális hátterű társak között. Az ilyen élmények gazdagítják a szociális életüket és fejlesztik az empátiájukat, valamint a kommunikációs készségeiket.
Az, hogy a gyerek érti az angol nyelvű rajzfilmeket, filmeket, sorozatokat, a dalok szövegét (és el is tudja énekelni) vagy a különböző TikTok, Youtube videókat, esetleg külföldön járva kamatoztathatja a tudását, hatalmas önbizalmat ad. Az önbizalom sikerélményt, az pedig további inspirációt és motivációt, hogy még többet tanuljon.
A korai nyelvtanulás megalapozza a gyerekek jövőbeni sikerét a munkaerőpiacon. Hivatalosan megfogalmazva a többnyelvűség különösen értékes a globális gazdaságban, ahol a vállalatok gyakran keresnek olyan munkavállalókat, akik képesek több nyelven is kommunikálni. Ez szélesíti a karrier lehetőségeket és növeli az elhelyezkedési esélyeket (és természetesen magasabb béreket is jelent). Nem hivatalosan: a munka világában mindig előnyt élveznek azok, akik beszélnek nyelveket, azokkal szemben, akik nem.
Fura – virtuális – világot élünk. A Facebookon (vagy az Instán) mutatjuk meg az életünket, csoportokból szerzünk információt a Threads-en (vagy a LinkedIn-en) írjuk ki a gondolatainkat: mindezt elismerésre vágyva, like-okért, szívecskékért, kommentekért. A gyerekek pedig beleszülettek ebbe a világba: ám egy angoltanuló csoport szuper közösséggé is formálhatja a tanulókat és a szülőket, ami előny, egy ennyire virtualizálódott világban.
Ha szeretnéd, hogy a gyermeked angolt tanuljon keress minket: szuper tanárokkal, kellemes környezetben várjuk a gyerekedet.