A legtöbb szülő számára óriási stressz és aggódás forrása lehet gyermeke iskolája. Ez teljesen érthető is, hiszen az ott tapasztalt élmények óriási hatással lehetnek arra, hogy mennyire lesz sikeres a későbbiekben a kisgyermek.
Szülőként, nagyon sokat tehetsz, ha elegendő időt szánsz a gyermeked felkészítésére, egy kis odafigyeléssel nagyon sokat tehetsz azért, hogy boldog és eredményes iskolás váljon belőle. (Egy korábbi cikkünkben részletesen is foglalkoztunk a témával.)
Persze a felkészítés kevés, még ez után is van bőven teendőd!
Olyan stratégiákat gyűjtöttünk össze, amelyek segítségével, a már iskolás kisgyerekednek tudsz segíteni abban, hogy boldog és sikeres legyen az iskolában.
1. Beszélgessetek sokat az iskoláról.
A gyerekek nagyon jól el tudják játszani, hogy minden rendben van az iskolában, és a szülők sajnos sokszor csak akkor veszik észre, hogy valami nincs rendben, amikor már megtörtént a baj. Ezért nagyon fontos, hogy rendszeresen beszélgessetek az iskoláról. A következő kérdések segíthetnek abban, hogy tudd, minden rendben van:
- Jól kijössz a többi kisgyerekkel? Ki a legjobb barátod az iskolában?
- Örülsz, ha te válaszolhatsz a tanító néni kérdéseire?
- Mit szeretsz a legjobban, a suliban?
- Mi a kedvenc tárgyad?/Melyik órát szereted a legjobban?
- Szeretnél valamilyen külön foglalkozásra járni?
- Mi volt a legjobb, ami ma az iskolában történt?
2. Ellenőrizd le rendszeresen, hogy kapott-e gyermeked házi feladatot.
Bár szülőként nem veheted át a házi feladat elkészítésének a felelősségét, hiszen ez a kisgyermek dolga, de megtaníthatod rá, hogy figyeljen oda, milyen feladatot kaptak otthonra, még akkor is, ha az csak valamilyen apróság. Amikor egy kisgyerek iskolás lesz, annyi új dolog van számára, hogy könnyen elkerülheti a figyelmét a feladat, és e miatt kudarc élménye lehet az iskolában. Ahhoz, hogy ne kerüljön ilyen szituációba, az első időben segíthetsz azzal, ha:
- Minden nap megkérdezed, hogy mit csináltak az iskolában és adott-e a tanító néni ezzel kapcsolatban valamilyen feladatot, amivel készülniük kell másnapra.
- Alkalmanként átlapozod a könyveit, füzeteit, megnézed, hogy nem látsz-e esetleg olyan feladatot, amelyet el kell végeznie, vagy amire készülnie kell.
- Elbeszélgetsz a gyermeked osztálytársainak a szüleivel vagy a tanító nénivel, ha úgy látod, hogy egy ideje nem készített házi feladatot.
3. Alakíts ki és ápolj jó kapcsolatot a gyermeked tanítóival.
Sok kisgyerek nem tudja, hogyan mondja el a szüleinek, ha valami nem úgy megy az iskolában, ahogy kellene. Lehet, hogy félnek, vagy szégyellik. Ha sikerül közeli kapcsolatot kialakítanod a tanítókkal, sokat segíthetnek abban, hogy nyomon tudd követni az iskolai történéseket:
- Mondd el, hogy keressenek nyugodtan, bármikor el tudnak érni.
- Beszélgess el a tanítónénikkel, amikor csak lehetőséged nyílik rá – próbálj meg erre alkalmat teremteni.
- Köszönd meg a munkájukat, „ajándékozd” meg őket a segítségükért, az extra odafigyelésért, még ha csak szóban is, de mutasd ki a háládat. Pár kedves szó mindenkinek jól esik!
4. Figyelj oda az egészséges, megfelelő táplálkozásra.
Ha nem olyan osztályzatokat hoz haza, amilyet szokott, ha rossz a kedve, esetleg levert és fáradékony, valószínűleg koncentrálni sem tud úgy, ahogy kellene. Ennek könnyen lehet az oka, hogy nem megfelelően táplálkozik, kevés a vitamin az étrendjében. Szülőként, amit tehetsz:
- Egészséges snackeket, gyümölcsöt és zöldséget tegyél az uzsonnás dobozába az édes kekszek helyett.
- Figyeld meg, hogy iszik-e eleget, a cukros üdítőket cseréljétek le vízre.
- Kérdezz rá és járj utána, mennyire egészséges és tápláló az iskolai büfé.4
- Keressétek fel közösen a gyerekorvosotokat és kérjétek ki a véleményét, a fáradtság mögött állhat vitamin vagy vashiány is.
5. Legyen egyensúlyban a tanulási-, és a játékidő.
A gyerekek hajlamosak rá, hogy a legkisebb feladatot is órákig elhúzzák. Amit megtehetsz:
- Ellenőrizd le, hogy kész-e a házi, mielőtt a televiziót bekapcsolná.
- Határozd meg, hogy mennyi lehet a játékidő, hogy tudjon eleget pihenni.
- Beszélgess el a pedagógusával, hogyan viselkedik az órák alatt.
Mindez nem bonyolult, csak egy pár egyszerű és egy kis odafigyeléssel könnyen megvalósítható stratégia, amelyek segítenek abban, hogy valóban öröm és siker forrása legyen a gyermeked számára az iskola és a különóra!
Cikkünk hasonló témában: Tökéletes szülő pedig nem létezik!