Én viszont mindenképpen azt ajánlom neked, hogy amíg saját magad nem győződsz meg arról, milyen finomak is az angol ételek, addig ne higgy senkinek! Középiskola után közel egy évet töltöttem Angliában, és 3 családdal álltam szoros kapcsolatban au-pair-ként (olyan mint a baby sitter, csak ott is lakik a családnál…). A feladataim közé tartozott a főzés is, és bár szívesen megkóstolták a magyaros ízeket, meg kellett tanulnom az angol alap ételeket is elkészíteni. Íme pár javaslat, hogy mi az amit feltétlenül érdemes kipróbálnod, ha Angliában jársz (vagy elkészítenéd itthon):
Biztos vagyok benne, hogy az angol reggeliről hallottál már akkor is, ha még nem jártál Angliában, hiszen külföldi nyaraláson nagyon sok helyen lehet vele találkozni.
Nagyon bőséges, először nem is értettem miért esznek ilyeneket reggel, de miután rájöttem, hogy legközelebb este jutok majd normális ételhez, hamar megszerettem.
Tojás, bacon, paradicsomos bab, sült paradicsom, toast és kolbász
Lehet tükörtojás, buggyantott tojás, főtt tojás (mint Gombóc Artúrnak a csoki… )
A bacon-t mindig finom roppanósra sütik, és ez sokkal inkább sonka, mint szalonna.
Baked beans – azaz paradicsomos bab, toast kenyéren… mmmm!
Nálunk is egyre több helyen lehet „sült babot” venni, de csak kevesen tudják, hogyan eszik ezt az angolok. Amikor Angliában éltem, a családdal, akiknél laktam, mindig kartonszámra vásároltuk. Olyan ez számukra, mint nálunk a lekváros vagy nutellás kenyér. A gyerekek ezt eszik vajas pirítóson, ha nem találnak foguk alá való ételt vagy éhesek és még nincs kész az ebéd.
English sausage – Elsőre egyedül a kolbásszal volt bajom. Hát tény, hogy nem az a vásáros, pirospaprikás! Teljesen más ízvilág, forma és szín, de nagyon megszerettem. Ami furcsa még, hogy nagyon szeretnek mindent sütni. Még a paradicsomot is. Sokkal gyakrabban ettük sülve, mint nyersen. Sőt, nem is igazán eszik nyersen, sem a paradicsomot, sem a paprikát!
A család, ahol éltem marhahúsból készítette, így ez a Cottage Pie. Van ahol bárányhúsból készítik, az pedig a Shepherd’s Pie, más különbség nincs igazán.
Volt, amikor a spagettis nap után készült. A darált húsos raguhoz borsót és répát főztünk bele, egy jénaiba simítottuk és a tetejére krumplipürét tettünk, amit egy picit a sütőben megpirítottunk. Friss salátával nagyon finom.
Az angol ebédről azért nem írok, mert nincs. Délután egy körül egy szendvics és már mennek is tovább.
Szóval ezért kell az a kiadós reggeli…
Maláta ecettel meglocsolva a legjobb. Régen, hogy az árakat alacsonyan tartsák, újságpapírba csomagolták, ma már nem lehet, a festék miatt, de papírtölcsérbe csomagolva adják sok helyen.
Nekem kínáltak hozzá ecetes tojást. :-O Na, azt nem mertem kipróbálni. Olyan mint az uborka, csak keményre főtt tojás van az ecetes lében…
Ha étteremben rendeled, akkor általában zöldborsó pürével tálalják.
Ezt is kipróbálhatod, ha van kedved, a receptet ITT találod.
Mellé krumplipüré, de házigazdám mindig tett bele egy kis snidlinget, vagy újhagymát.
Egyébként a ’Sunday Roast’ azaz vasárnapi sült elengedhetetlen része egy egyben sült hús (általában marha, bárány vagy sonka), sült krumpli, párolt vagy besameles zöldség és pecsenyeszósz.
Ami nekem nagyon tetszett, hogy akár valamilyen pitét, akár crumble-t ettünk, a forró sütihez járt egy gombóc vanília fagyi.
Cream Tea – ha csak egyet mondhatnék, akkor azt ajánlom, ne gyere haza úgy, hogy nem ettél Scones-t tejszínhabbal és szamócalekvárral. És persze hozzá mindenképpen igyál egy finom tejes angol teát is!
Sosem felejtem el az elsőt…
(Ezt sem felejtem el. Shepton Mallet-ben voltunk Bonfire Night ünnepen…)
Egy alma pálcára szúrva és cukormázba mártva (ami kakasos nyalóka ízű)
Nagyon finom együtt!