London az egyik legkedveltebb úticél szerte a világon. A város szépsége, történelme, látványosságai, és rengeteg programlehetősége turisták ezreit vonzza. Ugyanakkor turistaként olykor nehéz dolgunk lehet, hiszen számos dolog másként működik Londonban, mint ahogyan azt megszokhattuk, és a pezsgő városban nem egyszerű kiigazodni. Éppen ezért, ebben a blogcikkben sorra vesszük azt az 5 leggyakoribb hibát, amelyekkel a turisták találkozhatnak londoni útjuk során, hogy ti ne kövessétek el!
Tagadhatatlanul az egyik legnépszerűbb brit étel a fish and chips, de sokan ennél az egy ételnél leragadnak, vagy a biztonságkeresés miatt, (hiszen ezt az ételt elég nehéz lenne elrontani), vagy mert olyasmi berögzött gondolatok urajlák az ételválasztási döntéseket, mint az, hogy a brit ételek “szörnyűek és íztelenek”.
Ehelyett támaszkodhatunk a helyi blogok olvasására, melyeket vérbeli londoniak írnak, esetleg a térképes alkalmazások fotóira, hiszen ezeket más turisták töltik fel és írnak véleményt tapasztalataikról.
A londoni étkezés sokkal ízletesebb és izgalmasabb lehet, ha jól utánajárunk az opcióknak ahelyett, hogy beülnénk az első bárba, ami szembe jön velünk az utcán. Mi is írtunk korábban a legfinomabb angol ételekről, amelyeket feltétlenül érdemes megkóstolni.
Jobb oldal vagy baloldal? Igaz, hogy a britek autóval az út “rossz oldalán közlekednek”, de ez ne tévessze meg a metróval utazó, Londonba látogató turistákat. A szabály egyszerű: mindig a mozgólépcső jobb oldalára kell állni, lehetőleg egymás mögé, még akkor is, ha nagyobb csoportokban utazunk. Ennek köszönhetően elkerülhetőek a kellemetlen helyezkedések, és a siető londoniak kurta, ámde jogos megjegyzései. Jó hír, hogy nincs ez másképpen a budapesti metrójáratoknál sem, így célszerű az otthoni tapasztalatokra támaszkodni és ezeket alkalmazni Londonban is.
A tapasztalat azt mutatja, hogy a turisták sokkal inkább előnyben részesítik a metrót (azaz underground-ot), mint a buszos közlekedést. Ez érthető, hiszen azt hinnénk, hogy a metró gyors, kötöttpályás és egyszerű. Mindemellett gondolnunk kell a londoni metróhálózat szerteágazó útvonalaira, átszállási lehetőségeire és a hatalmas tömegeire. Sokszor könnyen lekéshető a metróról való leszállás, mert a nagy kavalkádban vagy nem hallani a megálló nevét, vagy idő se jut leszállni a sok ember miatt. Ne becsüljük alá a buszos közlekedést, hiszen olcsóbb, és legalább olyan jól kiépített a hálózata a buszoknak, mint a metróknak. Fontos viszont, hogy a buszokat le kell inteni, hogy megálljanak. ????
Megint csak a közlekedés. Egy közel 9 millió fő lakosú városban ne becsülhetjük alá a forgalom és a tömegközlekedés jellemzőit. A taxi (angolul cab) valójában jó ötletnek tűnik, ha gyorsan és kényelmesen akarunk eljutni A-ból B-be, de nem a csúcsforgalomban! Az úgynevezetett “rush hour-okban” lehetőség szerint kerüljük a taxit, ilyenkor célravezetőbb a tömegközlekedési eszközök használata, arról nem is beszélve, hogy a pénztárcánk is meghálálja ezt. Minden egyéb esetben a taxis utazást kedvelők imádni fogják a közlekedés ezen formáját.
A válasz egyszerű: nem kötelező hagyni borravalót. Ugyanakkor nem is tilos, így abban az esetben, ha a kiszolgálással vagy a szolgáltatás minőségével a vendég maximálisan elégedett, jellemző lehet a borravaló. Viszont nem árt figyelni! Mint ahogy Magyarország mellett sok másik nagyvárosban is, a vendég a fogyasztás 10-12%-át úgynevezett szervízdíjként fizeti meg a vendéglátó egység felé. Ennek tudatában mindenki eldöntheti, hogy szeretne-e még ezen felül is borravalót fizetni, vagy sem.
Ha tetszett a cikk, olvasd el korábbi blogbejegyzésünket is, ahol a külföldi nyaraláshoz szükséges, hasznos angol kifejezésekről írtunk.