Január 18-án ünnepeljük a nemzetközi Micimackó napot, ezért ebben a cikkben Micimackónak - Winnie the Pooh - és írója emlékének tisztelegve összegyűjtöttük a történettel kapcsolatos legérdekesebb tudnivalókat.
A Micimackó gyermekmeséket A.A. Milne írta, 1926-ban. A később nagy sikernek örvendő történeket valójában a fiának írta, Christopher Robinnak, aki végül a magyar néven ismert karaktert, Róbert Gidát szimbolizálta.
A szerző a fia plüssállatait és játékait használta fel az izgalmas és aranyos Micimackótörténetek megírásához, melynek eredményeképpen számos, jól ismert karakter született:
Érdekesség, hogy a Kanga (Kanga) és Zsebibaba (Roo) nevek az angol Kangaroo szóból származnak.
A fent felsorolt szereplők közül Bagoly és Nyuszi csak a könyv illusztrátorának ötlete alapján lett a történetbe foglalva, hiszen Christopher Robinnak nem voltak ilyen plüssállatai. A Micimackó történetek alapjául szolgáló, valódi plüssjátékok a New York Public Libraryben vannak kiállítva. Kivételt képez azonban Zsebibaba, ugyanis a plüssállat egy 1930-as kirándulás során elveszett.
Micimackó (Winnie) a nevét egy igazi medvéről kapta, akit Winnpegnek hívtak. Ezt a medvét egy kanadai katona fogadta örökbe az első világháború alatt, és nagyon népszerű lakója volt a londoni állatkertnek. A mese annyira nagy sikernek örvendett, hogy Walt Disney megfilmesítette, így vált láthatóvá a nagyközönség számára mozgókép formában is.
Meglepő érdekesség, hogy az író fia, a Róbert Gida karakter megtestesítője kisfiúként a nemvárt hírnevét rosszul fogadta, hiszen sok osztálytársa a könyvből vett idézetekkel és hansonlatokkal gúnyolta ki őt.
Amikor Micimackó, aki a Százholdas Pagonyban lakik, a százhektáros erdő mélyén, éppen nem mézet akar gyűjteni, vagy valamilyen fontos kérdésen akar gondolkodni - “Gondolj, gondolj gondolj”, angolul “Think, think, think” - akkor a barátaival tölti a napot, akikkel számos kalandban részesülnek.
A Százholdas Pagony tényleg létezik! A Micimackó kalandjaiból jól ismert helyszín Angliában, East Sussexben található, valódi nevén pedig Ashdown Forestnek hívják.
A történetek során látható, hogy Micimackó nagyon közeli barátságban áll Róbert Gidával, aki mindig kedves és megértő vele. Róbert Gida gyakran mondta a mesékben a híres mondatot: “Silly old bear”. Köztük van a legerősebb baráti kötelék, melyet az író, a fia iránti szeretetével igyekezett párhuzamba állítani. A Micimackó történetek remekül szemléltetik a barátság és az összetartás szépségét, épp úgy, ahogyan a különböző személyiségek jelenlétét. Micimackónak köszönhetően a gyerekek megtanulhatják, hogy attól még, hogy a társaik máshogy viselkednek, végsősoron ők is jót akarnak és a barátság és a szeretet mindennél erősebb.
A Micimackó történetekből jól ismert dal remek gyakorlás az angol nyelvet tanulni vágyó gyermekek számára:
Song from Winnie The Pooh
Deep in the hundred-acre wood
Where Christopher Robin plays
You will find the enchanted neighborhood
Of Christopher's childhood days
A donkey named Eeyore is his friend
And Kanga and little Roo (and Tigger too!)
There's Rabbit and Piglet
And there's Owl
But most of all Winnie the Pooh
Winnie the Pooh
Winnie the Pooh
Tubby little cubby all stuffed with fluff
He's Winnie the Pooh
Winnie the Pooh
Willy nilly silly old bear
Winnie the Pooh
Winnie the Pooh
Tubby little cubby all stuffed with fluff
He's Winnie the Pooh
Winnie the Pooh
Willy nilly silly old bear
Az eredeti Disney dalt IDE kattintva meg is tudjátok nézni, hallgatni.