Már tényleg nem tudunk úgy megnézni egy TV műsort, hallgatni a rádiót vagy internetezni, hogy ne találnánk szembe magunkat a vírus hírével. Rengeteg forrásból, rengeteg információt kapunk, ami nem is baj, hiszen tudnunk kell a helyzetről, fel kell készülnünk, de ez a felnőttek és a gyerekek mentális egészségére is kihat. Mindannyian szorongunk, idegeskedünk – ezek alól a gyerkőcök sem kivételek. Hogyan is óvjuk meg mentális egészségünket a koronavírus idején?
Ha mindig a hírforrásokat bújjuk, hamar eluralkodhat rajtunk a pánik érzet. Folyamatosan újabb számokat látunk és rögtön a legrosszabbra gondolunk. Ezért fontos, hogy kevesebb ilyen cikkel, videóval találkozzunk. Persze nem lehet teljesen elkerülni, de tartsuk vissza magunkat attól, hogy mindent elolvassunk. Akár ki is jelölhetünk egy időpontot, amikor megnézzük a híreket, a lényeg, hogy ne ez töltse ki a napunkat. Az is fontos, hogy hiteles forrásból értesüljünk a dolgokról. Ilyen például a koronavirus.gov.hu oldal vagy a World Health Organization weboldala.
Inkább olvassunk egy jó könyvet, vagy nézzünk egy jó filmet a szabadidőnkben. A gyerekeknek is fontos, hogy ne legyenek mindig online, hiszen akarva-akaratlanul is találkozni fognak a hírekkel, kommentekkel és a sok vélemény összezavarhatja őket, félelmet kelthet bennük. Ha már nem kell bejárni oviba vagy suliba, akkor érdemes együtt tölteni az időt, akár társasjátékokkal, vagy a szabadban (természetesen nem túlzsúfolt helyen) egy kis testmozgással.
Tudtátok, hogy a közösségi oldalak nagy részén kijelölhetjük azokat a #-et, amiket nem akarunk látni? De akár kiválasztott oldalakat is blokkolhatunk. Így is szűrhetjük, hogy milyen információkat látunk és látnak a gyermekeink a neten.
Bezártak a sulik és az óvodákból és bölcsikből is azt a tanácsot kapjuk, hogy ha lehet, maradjanak otthon a gyerekek. Az iskolások online tanulnak tovább, viszont még így is felfordult a napirendjük, ahogy a többi korosztálynak is – a szülőket is beleértve. Ezért fontos, hogy ne csak lézengjünk otthon, alakítsunk ki egy napirendet. Ennek fontosságáról ITT olvashattok és pár napirend mintát is találtok.
Beszéljük meg a helyzetet a gyerekekkel. Ők ebből az egészből sokkal kevesebbet értenek, mint mi csak érzik, hogy idegesek vagyunk. Érdemes a saját szintjükön elmagyarázni nekik, hogy mi is történik. Ha nem vagy benne biztos, hogyan kezdj hozzá "Hogyan beszéljünk a gyerekekkel a koronavírusról?" cikkünk segít.