Ha az ember gyermekének a nyelvtanulása felmerül, akár csak ötlet szinten is, számos kérdés felötlik a fejében. Ez amúgy is fontos téma, hiszen Magyarország az Európai Unióban idegennyelvtudás területén igen csak a sereghajtók között van. Tény, hogy kevesen beszélnek idegen nyelveket, még kevesebben jól. Márpedig a világ kinyílt, nyitottak az országok egymás felé, kell az az idegen nyelv a megfelelő boldoguláshoz.
Mikor érdemes elkezdeni? Van ideális kor ehhez? Nem kezdünk bele túl korán vagy éppen lemaradva, túl későn? Egyéni vagy csoportos oktatásra írassam be? Játékos legyen az a tanulás vagy sem? Mire figyeljek a nyelvtanfolyam vagy iskola kiválasztásánál?
Maga a nyelvtanár személyét illetően is millió kérdésem lenne. Szimpatikus lesz vajon nekem és a gyermekemnek? Mennyire türelmes a gyerekekkel? Nem csak eljátsszák az órákat, hanem hasznosan is töltik? Vajon tényleg megtanulja a szavakat? Tudja, miről van szó vagy csak elmondja később a betanult mondókákat, szavakat? Érti majd a különbséget az idegen nyelv és az anyanyelv között? Nem fogja keverni a kettőt? Nem fog belezavarodni?
De ott motoszkálnak további kérdések is a fejemben. Nem elég az iskolában elkezdeni vagy majd saját maga később megtanulja, ha szeretné, amikor kell? Mennyire menjünk bele mélyen a nyelv elsajátításába? Élvezni fogja? Nem fogja elszaladgálni, eljátszani a dolgot? Nem ártok vele az iskolai nyelvoktatás előtt?
Szülőként millió kérdés fogalmazódik meg bennünk. Ez természetes, hiszen mindenki a lehető legjobbat akarja csemetéjének. Gondos kezek között akarja tudni addig is, míg nem vele van. A nyelvtanulás ráadásul fontos dolog az életben való boldoguláshoz, nehéz kikerülni, elhagyni, boldogulni nélküle.
Ha téged is hasonló kérdések foglalkoztatnak, mindenképpen ajánlom, hogy mielőtt elköteleződnétek egy nyelviskola mellett, ti is vegyetek részt egy próbafoglalkozáson. Így megismered az oktatót és megkaphatod a válaszokat a kérdéseidre. Ráadásul rögtön látni fogod, hogy a kicsi és a tanár mennyire szimpatizálnak egymással, gyermeked hogy érzi magát a csoportban.
Arra viszont készülj fel, hogy sok kisgyerek teljesen másként viselkedik a szülő társaságában, mint külön, csoportosan a gyerekekkel.
Ne rettenj meg, próbáljátok ki mielőbb, hiszen az nem kerül semmibe! A válaszokat is megkapod a kérdéseidre és a gyermeked is megtapasztal egy új környezetet, gyermek társaságot!
Cikk szerzője: Mayerné Répási Adrienn, szülő – Kids Club Nyelviskola Kalocsa