A tanévkezdés és a vele járó szervezési feladatok sokasága sok szülő számára rémálomként jelenik meg minden új tanév indulásakor. Számtalan dolgot kell beszerezni különböző helyekről, a külön órákat le kell szervezni, majd ha „beindul az élet” meg kell oldani, hogy a gyerekek időben eljussanak mindenhová, majd haza is. Az édesanyák szakirányú végzettség nélkül is remek logisztikussá és időgazdálkodó szakemberré válnak néhány óvodai és iskolai év után.
Számukra és pedagógusoknak is segítséget jelenthet azonban, ha alkalmaznak egy priorizáló módszert. Az LCF Kids Club képviselői és oktatói csapatában már többen használjuk az Eisenhower mátrixot, engedjétek meg, hogy nektek is bemutassuk most: ez a táblázat a feladatokat fontosságuk és sürgősségük szempontjából csoportosítja. A mátrix megalkotása Stephen R. Covey vezetési tanácsadó nevéhez fűződik és a mindennapi feladatok megszervezésében is segítséget nyújthat:
Fontos és sürgős dolgok minden nap várnak ránk, nem tudjuk elkerülni őket. A legjobb, ha ezeket gyorsan és hatékonyan próbáljuk megoldani, hogy maradjon időnk másra is, ugyanis a sürgető érzés hosszú távon stresszhez vezet.
A legkellemesebb a fontos, nem sürgős negyedben dolgozni, ugyanis ide sorolunk mindent, ami fejleszt, épít minket, mint a tervezés, célok kitűzése, vagyis például a nyelvtanulás, sportolás, új hobby. Ezeket azonban hajlamosak vagyunk időben egyre későbbre tolni, ha a fontos és sürgős feladatok ott tornyosulnak felettünk. Ilyenkor hallhatjuk a következőket: „Mindig is meg akartam tanulni angolul, de sosem volt rá időm.” „Már tavaly is szerettünk volna eljutni az angol tanfolyamra, de mindig közbejött valami”
Ha szeretnéd tudatosabban beosztani az idődet, érdemes végiggondolni egy hetedet ennek a mátrixnak a segítségével. Tervezd be előre, amit fontos de nem sürgős: LCF Kids Club óra, mozgás, vacsora kettesben a pároddal, relaxáció, stb. és ne engedd, hogy a fontos és sürgős dolgok ezeket felülírják, mozgasd azokat.
A sürgős, de nem fontos dolgokról általában kiderül, hogy másoknak fontosnak – más feladatát kell elvégezni vagy nem tudunk valamire nemet mondani. Ezeket lehetőség szerint meg kell próbálni delegálni vagy legalább minimálisra csökkenteni.
És ami nem fontos és nem sürgős, azokat pedig töröljük vagy hagyjuk olyankorra, amikor kevésbé stresszes az életünk, akkor még ilyen haszontalannak tűnő dolgok is beleférhetnek a napjainkba.
Ha tetszett a cikkünk, olvasd el a gyerekek napirendének kialakításával kapcsolatos írásunkat is!