Rengeteg – egymásnak ellentmondó – cikk, vélemény akár tanulmány is foglalkozik azzal, hogy vajon az angol nyelv nehéz vagy könnyű nyelvnek számít? Bárhogy is, tény, hogy az angol nyelv az egyik legelterjedtebb a világon, és legtöbben „első idegen nyelvként” tekintenek rá, azaz az angol lesz az első idegen nyelv, amit megtanulnak. Ez sokakat arra ösztönöz, hogy feltegyék a kérdést: vajon könnyű vagy nehéz elsajátítani? Íme, a mi véleményünk.
Az angol nyelv szuperkönnyű és rendkívül nehéz. Egyszerre. Megvan a logikus magyarázat erre a logikátlannak tűnő mondatnak. Az angol nyelv olyan, mint egy eleinte nem túl meredek dombocska, amire könnyen felsétálsz, gyorsan haladsz előre. Aztán hirtelen a domb egyre meredekebbé válik, míg végül viszonylag nehéz feljutni a hegy tetejére, és elmondani magunkról, hogy tökéletesen beszéljük a nyelvet.
Ez egyénként rendkívül motiváló – különösen a gyerekeknek – hiszen nagyon gyorsan látványosan sokat lehet haladni és a nyelv tanulása azonnal sikerélményt nyújt.
De akkor most könnyű vagy nehéz nyelv az angol? Mindkét állítás mellett vannak érveink.
Nyelvészek szerint az angol nyelv azért könnyű, mert az elmúlt évszázadok alatt számtalan más nyelv hatott rá: így egyszerre ősi (sok latin, görög vonás van benne) és új, sőt, trendteremtő, mert a legújabb szavak nagy része angol. (Egyébként a magyar nyelv rengeteg jövevényszavát az angolból vette át, így sok szót már ismerhetsz anélkül is, hogy tanulnál.)
A „könnyűsége” mellett szól, hogy viszonylag egyszerű a nyelvtana. Nincsenek bonyolult igeragozások egyszerű és logikus a mondatszerkezete és a szórendje is viszonylag kötött.
Bár az angol nyelv több mint 600 000 szót tartalmaz, a „könnyűsége” mellett szól az is, hogy néhány száz szóval már ki tudjuk magunkat fejezni és akár komplett mondatokat tudunk mondani.
Ugyanakkor, ha fel akarsz érni a bevezetőben írt hegy tetejére, nem lesz egyszerű. Az angolnak van a legtöbb szava minden nyelv közül. Tehát olyan nyelvet szeretnél tökéletesen megtanulni, amelynek az egyik legnagyobb legösszetettebb, emellett a legzavarosabb szókincse van. Nem lehetetlen, de felérni a hegyre kemény munka.
És ami talán a legfontosabb: mivel gyakran halljuk, találkozunk vele, számunkra nem tűnik annyira idegennek, mint mondjuk a kínai az orosz, vagy akár egy afrikai nyelv: és ez is nagy előny, ahogy az is, hogy könnyű gyakorolni.
Van néhány ellenérvünk is. Az angol nyelv egyik legnagyobb kihívása a kiejtés és a helyesírás következetlensége. Amíg a magyar nyelvben azt szoktuk meg, hogy úgy ejtjük a szavakat, ahogy írjuk, az angolra ez messze nem igaz. Még nehezebbé teszi az írást az, hogy a kiejtése egy szónak lehet teljesen ugyanolyan, miközben máshogy írjuk és mást is jelent (ilyen például a thoug//tough pár, amit szinte teljesen ugyanúgy ejtünk a jelentésük azonban eltér)
Az angol szinonimák és a szókincs is okozhat gondot. Az angol nyelv szókincse gazdag, és rengeteg szinonimát tartalmaz, amelyek különböző jelentéssel bírnak különböző kontextusokban. Gondolj bele, hogy a „set” szónak 300+ jelentése van, de a „run” szó is számtalan kontextusban használható.
Fel szokták róni az angol nyelvnek, hogy sok szokatlan nyelvtani szabálya és kivétele van, illetve a 10-nél is több igeidő (amit megint csak a hegycsúcsra felérve kell használni) bonyolítja.
Tény, hogy az angol nyelv számos kihívással jár, főleg a kiejtés és helyesírás, a szókincs, az idiómák és kifejezések, a nyelvi változatok és a szokatlan nyelvtani szabályok miatt. Mindezek ellenére gyorsan megtanulható, nem különösebben nehéz (vannak sokkal nehezebb nyelvek is), a megtanulása kifizetődő és hasznos lehet, hiszen rengeteg új lehetőséget nyit meg a gyermeked számára.