A modern életünk nyüzsgésében – ahol, ahogy szokták mondani - a változás az egyetlen állandó, létezik egy időtlen erő, amely generációkat, kultúrákat és egyéneket köt össze – a hagyományok varázslatos ereje. A hagyományok fontosak, összekötnek, közös történelmet, narratívát biztosítanak. De miért kellenek? Miért fontosak a gyerekeknek? Tudd meg!
A hagyományok tulajdonképpen olyan szokások, cselekvések vagy olyan konkrét események, amelyek generációról generációra öröklődnek, és idővel egy közösség kultúrájának a részévé válnak. Segítenek összekapcsolni a múltat a jelennel, az a feladatuk, hogy egyfajta állandóságot biztosítsanak és valamilyen értékrendet közvetítsenek. A gyerekek számára különösen fontosak, hiszen támogatják a közösségi érzés, a kulturális kötődés és a személyes identitás kialakulását. A hagyomány segít “megfesteni a közös tapasztalatok vászonképét”.
A december – a gyerekek által várva várt hónap – az ünnepei és hagyományai miatt különleges jelentőséggel bír. Míg nekünk felnőtteknek a hideg, sötét téli időszak az összetartozást, a szeretetet és a fényt jelképezi, addig a gyerekeknek a különleges „lények” az izgalmas ajándékok ünnepi hónapja.
Ezek az események különösen értékesek a gyerekek számára, olyan alapvető emberi értékeket tanítanak nekik, amelyek egész életükre hatással lehetnek. Lássuk részletesebben ezeket az ünnepeket és a hagyományokat.
Illetve most már inkább a Mikulás. A hagyomány Szent Miklós püspök alakjából ered, aki a legendák szerint segítette a rászorulókat és titokban ajándékokat adott a szegényeknek. Európa-szerte elterjedt az a szokás, hogy a Mikulás / Télapó (vagy Szent Miklós) éjjel meglátogatja a gyerekeket, és a kitisztított csizmájukba apró ajándékokat, édességeket helyez el.
És hogy miért fontos? A Mikulás hagyománya segít a gyerekeknek felfedezni és megérteni az ajándékozás örömét és erősítheti az empátiát. Emellett fejleszti a türelmüket, hiszen megtapasztalhatják, hogy a jó dolgokra várni kell.
Különleges hagyomány, mert – ellentétben a Mikulással – nem az egész világon tartják, sőt…. A Luca-nap egy régi magyar népszokás, amelyhez számos babona és hagyomány kapcsolódik. Egyik legismertebb a Luca-széke készítés, amit ezen a napon kezdenek el, és karácsonyra kell befejezni. A Luca-székről úgy tartják, hogy arra ráállva meg lehet látni a boszorkányokat (a boszorkányok egyébként szintén magyar „hagyományos” mesealakok). A Luca naphoz emellett számos jóslás, népi hiedelem is kapcsolódik.
És miért fontos? A Luca-nap és a hozzá kapcsolódó hagyományok révén a gyerekek megismerhetik saját kulturális gyökereiket, a nap erősíti a közösségi élményt, hiszen a szokások gyakran családon vagy közösségen belül zajlanak. A Luca-nap megtartása lehetőséget ad arra, hogy a gyerekek megismerkedjenek a magyar népi hagyományokkal és rítusokkal, ezzel közelebb kerüljenek az ősi kultúrához.
Az advent különös, hiszen a világon szinte mindenhol máshogy ünnepelik. A Fülöp szigeteken a Ligligan Parul Sampernandu ünnepet tartják, különleges lámpásokat mutatnak be. Japánban hagyományos adventi program, hogy az emberek a KFC-be (igen, a gyorsétterembe) mennek enni, Izlandon különleges lények - Yule Ladek vagyis karácsonyi fickók, ők az itthon is kapható manókra hasonlítanak – szemtelenkednek az emberekkel. Nálunk az adventi időszak a karácsony előtti négy hetet öleli fel, és a várakozás, a készülődés időszaka. Az adventi koszorú, amelyen négy gyertya van, az advent egyik fő szimbóluma. Minden vasárnap meggyújtunk egy gyertyát, jelezve, hogy egyre közelebb kerülünk a karácsonyhoz.
A gyerekek számára fontos és izgalmas-türelmes 4 hét ez. Az időszak segít türelmet tanulni (hiszen heteket kell várni a Jézuskára) mellett a közös gyertyagyújtás és az adventi naptár is elősegíti az ünnepi készülődést.
Karácsonykor számtalan hagyomány létezik, miközben a karácsonyi szokások mély érzelmi jelentőséggel bírnak, és különleges pillanatokat nyújtanak a gyerekek számára.
Talán a legizgalmasabb a karácsonyfa feldíszítése. Amíg kicsi a gyermek, addig a karácsonyfa „odavarázsolódik” és „feldíszítődik”, később az egész család együtt díszíti a fát színes gömbökkel, fényekkel és egyedi díszekkel. Fontosak az előkerülő tavalyi, régebbi, nagyon régi díszek, amelyeknek idővel történetük lesz. A gyerekek számára ez az esemény különösen szívmelengető, hiszen saját kézzel készített díszeiket is feltehetik, és örömmel várják, hogy az ajándékok alatta sorakozzanak.
Egyre inkább feledésbe merül (vagy inkább egyházivá válik) a betlehemezés. A betlehem Jézus születésének történetét idézi meg. Sokan készítenek betlehemi jelenetet saját otthonukban, mások részt vesznek betlehemezési szokásokban, ahol dramatikus formában idézik fel Jézus születését. A gyerekek számára ez lehetőséget ad a bibliai történet megismerésére és a közösségi szokások átélésére.
A hagyományok nem kötelező emlékek, hidak és értékes, izgalmas pillanatok a gyerekeknek. A közös élmények erősítik a családi kötelékeket, a várakozás izgalma és a szeretetteljes légkör pedig hosszú távon megalapozza a gyerekek számára a tradíciók iránti tiszteletet és a közösség fontosságát.
Összegyűjtöttünk nektek 10 angol szót, amelyek a hagyományokhoz kapcsolódnak és érdemes őket megtanulni.
Gyertek el hozzánk egy próbaórára és tanuljunk meg együtt angolul.
További érdekes cikkeink a témában:
https://www.lcfclubs.hu/blog/a-karacsony-unneplese-a-vilag-kulonbozo-orszagaiban/451/
https://www.lcfclubs.hu/blog/5-angol-karacsonyi-szokas-amit-jo-ha-tudsz/282/
https://www.lcfclubs.hu/blog/hogyan-unnepli-a-kiralyi-csalad-a-karacsonyt/368/