Sok családban közös program a sportesemények megtekintése a televízióban vagy akár a helyszínen is.
Mit tanulhatnak mindezekből a gyerekek? Ha beszélgetünk velük, nem csak szurkolunk illetve örülünk és szomorkodunk az eredményektől függően, akkor bizony nagyon sokat tanulhatnak gyermekeink a sporttól és a sportolóktól.
A teljesség igénye nélkül íme néhány a sok üzenet, tanulság közül:
1.
Ha megteszed, ami rajtad múlik, kiadod magadból a maximumot, akkor nincs okod szégyenkezni, bármilyen eredményt is érsz el.
2.
Az álmokért sokszor több évig, kitartóan kell küzdeni - és bizony van, hogy így sem teljesülnek be, vagy csak részben. A vereség, a kudarc is az életünk része, meg kell tanulnunk elviselni, feldolgozni ezt is.
3.
Egy siker mögött a legtöbb esetben több ember közös, összehangolt, odaadó munkája van. Nem szabad elfelejtkeznünk róluk és a nekik járó köszönetről a siker boldogságában.
4.
Az ellenfelek nem ellenségek, tisztelettel és sportszerűen kell felvenni velük a versenyt és el kell ismernünk az elért eredményeiket illetve azt, ha jobb eredményt érnek el, mint mi.
5.
A csapattársak egymást segítik, támogatják, kiegészítik és minden, ami a csapatot éri - bánat és öröm - közös.
6.
Vannak körülmények, melyeket nem tudunk megváltoztatni és ezt bármilyen nehéz, el kell fogadnunk. Amit nem tudunk befolyásolni és negatív következménye van számunkra, amiatt nem okolhatjuk magunkat. A rajtunk kívül álló kedvező körülményekért pedig hálásaknak kell lennünk.
7.
Vannak olyan dolgok, értékek, melyek fontosabbak a győzelemnél még egy versenysportoló életében is. Ilyenek például a szabályok betartása és a sportszerűség (fair play), a sporttársak tisztelete és megbecsülése , mások és önmagunk egészségének és testi épségének védelme. Az elszántság,a küzdeni tudás és a kitartás nem kell, hogy minden áron való győzni akarást jelentsen. A győzelemre való törekvést felülírhatja a másik ember iránti szeretet, barátság, együttérzés, segítő szándék.
( Erre számos szép példa van a sporttörténetben.)
Végül pedig három, győzelemmel és vereséggel kapcsolatos idézetet szeretnék ajánlani, melyek nagyszerű és sikeres sportolóktól származnak. Mindhárom idézet az életünk más területeire is vonatkoztatható, nem csak a sportra illetve nagyon jó beszélgetések kiindulópontja is lehet akár a családban, akár az iskolában a gyerekekkel.
"Sírni csak a győztesnek szabad."
(Székely Éva, 1927. –2020. a Nemzet Sportolója címmel kitüntetett olimpiai bajnok magyar úszónő)
"Hogy jó győztes légy, még jobb vesztesnek kell lenned."
(Michael Schumacher német autóversenyző)
“Az igazi siker nem az, hogy soha nem buksz el, hanem az, hogy mindig felállsz, amikor elesel.”
( Michael Jordan amerikai kosárlabdázó)
Cikk szerzője: Tóthné Csohány Katalin az LCF Kids Club Budapest XVII. kerületi nyelviskolájának a vezetője