Valentin nap a szerelmesek közkedvelt ünnepe a világban. A párok csokoládéval, ékszerrel, virággal ajándékozzák meg egymást, romantikus vacsorára mennek, és sokan ekkor kérik meg szívük választottja kezét.
Valentin nap nem csak ünnep, hanem egy kiváló üzlet is. Amerikában évi 20 millió dollárt, Angliában pedig 1.3 millió fontot költenek az emberek Valentin napra. Több mint 35 millió szív alakú bonbont, 1 millió képeslapot és 220 millió rózsát vásárolnak az amerikaiak ezen a napon!!!
Nálunk is egyre népszerűbb, lehet, hogy már te is készíted az ajándékot a párodnak, de vajon tudod-e, hogyan és miért lett ez a nap ennyire közkedvelt a világban?
Több történet is kapcsolódik Valentin naphoz. A legromantikusabb változat a kegyetlen II. Claudius császár nevéhez fűződik. A császár a legenda szerint, nehezen tudott a hadseregébe katonákat toborozni, mert azok nem hagyták szívesen otthon a családjukat, szerelmüket. Ennek megakadályozására megtiltotta az eljegyzéseket, esküvőket a római birodalomban. Szent Valentin nem értett ezzel egyet és a császár tiltása ellenére, titokban összeadta a párokat. Amikor ezt Claudius császár megtudta, börtönbe záratta a jóságos atyát, aki Kr. u. 270. február 14-én a börtönben meghalt.
Ezt követően egy időre megfeledkezett a világ a Szent Valentin napi romantikáról, egészen 1382-ig, amikor az angol költő Chaucer a Madarak parlamentje című költeményében a ’szerelem madarairól’ ír, akik Szent Valentin napján választják ki egymást:
„Tudjátok jól, Szent Valentin napján
Törvényemért, s irányításomért
Jöttök válaszért — majd tovaszállván —
Társért. És én döntök, kedvetekért
Szóltak szavaim kezdettől fogva,
Így nem fogok változtatni rajta.”
Az első angol nyelvű Valentin napi levél 1477-ből származik, és ma a British Library őrzi.
1601-ben pedig már Shakespeare is ír Szent Valentin napjáról Hamlet című művében.
Angliában 1446-tól a lányok már szív alakú papírra írták jövendőbelijük nevét, és a szíveket a kiválasztott kabátjára tűzték. Valentin-napra hamarosan verseskötetek jelentek meg, a fiatalok úgynevezett “valentine”-okat, szerelmes levélkéket küldözgettek egymásnak.
A virágküldés hagyománya Szent Valentin napján egy Samuel Pepys költő által írt szerelmes levélhez kapcsolódik, melyet feleségének Elizabeth Pepys-nek küldött 1667-ben, aki egy virágcsokorral válaszolt. Ettől kezdődően az angol nemesség köreiben divat lett levelet és virágot küldeni Szent Valentin napján.
Egyetlen olyan ünnep van a világban, amikor több képeslapot küldenek az emberek, mint Valentinkor, és ez a karácsony.
A Valentin napi képeslapok ipari méretű elterjedése Amerikában Esther Holland nevéhez kapcsolódik, akit a „valentine-ok anyjának” is neveznek. 1840-ben bocsájtotta piacra az erre a napra szánt képeslapot. Természetesen az egyre olcsóbb postai szolgáltatások is hozzájárultak ahhoz, hogy világszintű divattá vált a képeslapok küldése.
A középkorban a fiatalok ezen a napon megtudhatták ki lesz életük párja, ha nevet húztak egy edényből. Ezt a nevet a ruhájukra ujjára tűzve viselték egy hétig. Még ma is van egy angol mondás „to wear your heart on your sleeve” (a szívedet a ruhád ujján viselni), ami arra utal, akinek az érzéseit nagyon könnyű kitalálni.
Egy másik babona szerint, amilyen madarat látott meg a lány először ezen a napon, olyan lesz a szerelme. Pl. ha az egy tengelice, akkor milliomoshoz fog férjhez menni, ha veréb, akkor szegény lesz a férje, de nagyon boldogok lesznek, stb.
A cikk szerzője: Jamrik Márta
Forrás:
https://www.historic-uk.com/CultureUK/St-Valentines-Day/
https://www.history.com/topics/valentines-day/history-of-valentines-day