Egyre többen utaznak az ünnepekre Angliába a családtagjaikhoz, barátaikhoz vagy éppen angol vendéget várnak karácsonyra. Hogyan készüljünk, mire figyeljünk oda?
Bár az angol karácsonyi szokások sokban hasonlítanak más európai országok szokásaihoz, hisz Angliában is állítanak karácsonyfát, amely alatt ugyanúgy odakerül a sok-sok ajándék, ott is jár a Mikulás, azonban időben másképp alakul a karácsony megünneplése.
Az angolok már októberben elkezdenek készülni a karácsonyi ünnepekre. Kidíszítik otthonaikat, a bejárati ajtókat, ablakokat fenyőágakkal, dióval, mogyoróval, különféle díszekkel és szalagokkal dekorálják. November elejére már az utcák is fényárban úsznak.
A fenyőfát is viszonylag hamar, november végén – december elején felállítják.
A kisebb városokban karácsonyi vásárokat tartanak, Londonban inkább a téli vidámparkok várják a kikapcsolódni vágyókat.
Míg nálunk december 24-én este hozza a Jézuska az ajándékokat, addig az angol gyerekek ezen az estén karácsonyi harisnyát (Christmas Stocking), vagy egy nagy zoknit akasztanak az ágyuk végébe, amelyet éjszaka, a kéményen keresztül érkező Mikulás (Santa) tölt meg apróbb ajándékokkal, ill. naranccsal és diófélékkel. Természetesen a nagyobb ajándékok ott is a karácsonyfa alá kerülnek az éjszaka leple során.
A Mikulásnak egy kis sherry-t és gyümölcskosarat (Mince Pie) hagynak a nappaliban, ami reggelre csodák csodájára el is tűnik.
Az angol gyerkőcöket december 25-én éri a nagy meglepetés, ekkor kerül sor az ajándékok kibontására. Ezután jön a karácsonyi ebéd vagy vacsora, majd a menü elfogyasztása után sétálnak kicsit, azt követően pedig a család együtt TV-t néz vagy kártyázik, esetleg társasjátékozik. Ezen a napon felhívják a távolabb élő rokonokat is.
A menü általában egyben sült, töltött pulyka. Minden családnak megvan a kedvenc töltelék receptje, ami darált hús mellett általában gesztenyét is tartalmaz. A tölteléket sokszor külön sütik, mint mi a fasírtot. Egy tipikus karácsonyi menü részét képezi még a sült krumpli, a párolt kelbimbó, a pecsenyeszósz, a vörös áfonya szósz és a sült pasztinák.
Angliában ezt úgy hívják, hogy Boxing Day. Az elnevezés onnan ered, hogy régebben ezen a napon szokták a szegényeket megajándékozni egy-egy dobozzal, amelybe ételt és/vagy pénzt tettek.
Karácsony másnapján ajándékozzák meg egymást Angliában a barátok.
A cikk szerzője: Grafné dr. Lábodi Vera